11. 10. 2015 MK

Moje první cesta za uměním v zahraničí vedla do Berlína, kde jsem se zdržela celý slunečný víkend. Berlín je opravdu hezké město s velkým počtem kulturních zařízení. Kultura je tu na vsoké úrovni a galerií na tři sta. A tak je určitě lepší se v Berlíně zdržet trochu déle, protože za jediný víkend není rozhodně možné vše stihnout. Pojďme se tak podívat na malý výtah z mé cesty Berlínem.

Co by to bylo za cestu do Berlína, kdybych se nestavila u slavné berlínské zdi neboli u East Side Gallery. Berlínská zeď byla postavena roku 1961 a je symbolem rozdělení Berlína. Zeď představuje tvorbu umělců z jednadvaceti koutů světa dlouhou přes jeden kilometr a jedná se o nejdelší zachovalý úsek betonové zábrany mezi oběma částmi města. První malba na zdi se objevila již v prosinci 1989.

hrac

ptak

detail

panda

napis

wall

xicht

postava

blizi se

farao

bat

profil

cube

obliceje

sablony

ruce

trabos

zverokruh

lidicky

zluty lidi

most

brana

1989

vezeni

Další zastávkou byla galerie Martin-Gropius-Bau nedaleko Potsdamer Platz. Z výběru aktuálních výstvav jsem zvolila výstavu Von Hockney bis Holbein (Od Hockneyho k Holbeinovi). Jedná se o průřez různými styly, roky a slavnými jmény umělců. Velké prostory galerie daly možnost vystavit obsáhlou sbírku umění, která čítá čtyři sta děl. Hned v předsálí se setkáte s velkoformátovými linoryty žijícího německého autora Geogra Baselitze a také se dvěma jeho velkoformátovými olejomalbami.

Je fantastické vidět tolik známých obrazů pohromadě. Po vstupu do další místnosti jsem poznala díla surealistického autora Maxe Ernsta a metafyzické malby - Giorgia de Chirica. Opodál zase viselo dílo jejich kolegy - Reného Magritta. Z kubistickéh období můžete vidět Picassův obraz Mann with sword (1969) a neméně známý Venus et Amor (1968). Poposkočíme o něco dál, kde objevíme další známou osobnost, představitele pop artu - Andyho Warhola. Jsem ráda, že je veřejnosti ukázáno také něco jiného než obaly na Campbellovu polévku a Marilyn. Představí se nám dílo s názvem Head after Picasso XVI (1985). Další následující známá jména jsou například: André Masson, Ernst Ludwig Kirchner, Emil Nolde.

Pochmurně laděné obrazy Mystery on the Beach a Vampíre (1892) nám představí expresivní tvorbu norského umělce Edvarda Muncha. Je skvělé vidět slavná díla na vlastní oči, která normálně vidíte jen v knihách, časopisech nebo na internetu. Není nad to doopravy vidět, jaký je skutečný formát obrazu, tahy štětce, tóny barev,..

Mile jsem byla překvapena Kupkovým dílem Forest of Boulogne (1906). Je hezké vidět české jméno mezi předními světovými umělci. Místo mezi nimi si nepochybně zaslouží.

Další autoři vystavených děl jsou: Camille Pissarro, Max Beckmann, Adolf Fleischmann, Fernand Léger, Roy Lichtenstein, Victor Vasarely, Jean Hans Arp, David Hockney,...

Nevýhodou je, že zde nelze vystavená díla fotografovat a tak si je musíte uchovat jen ve své paměti, případně skicovat :-).

Cestou z galerie mě potěšila ještě jedna záležitost. Závěrem bych chtěla napsat - Cestujte za uměním, poznávejte, nechte se překvapovat.

instalace

instalace detail

Komentáře

Chcete-li dílo komentovat, přihlašte se.

Přihlásit se

Tomáš 12. 10. 2015 18:36

Naprostá bomba! Díky MK za super počtení a pokoukání ;)

Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies.