18. 10. 2015 MK

Vysloví-li se pojmy: perník, dostihy, hokej a Zlatá přilba, pravděpodobně se nám vybaví město Pardubice. V dnešním díle cest za uměním se obrazem do tohoto východočeského města podíváme.

Začátkem září proběhl v Pardubicích největší streetartový projekt v České republice i v Evropě. V čele projektu stál dánský umělec bangladéšského původu Rahul Amin Kajol. Společně s širokou veřejností i žáky z Pardubic vytvořil na zdi dlouhé 80 metrů a téměř 2 metry vysoké obrazy z dějin Pardubic. Podařilo se jim tak rozzářit šedou zeď bývalé továrny u rušné silnice v centru města.
Na zdi je tak například vyobrazen šlechtic a mecenáš Vilém II. z Pernštejna, legenda o vzniku erbu se zubří hlavou - pánů z Pernštejna, renesanční dominanta historické části města - Zelená brána, pardubický rodák a nejznámější z prvních českých leteckých konstruktérů a pilotů - Jan Kašpar, budova divadla projektovaná jedním z významných secesních architektů - Antonínem Balšánkem, nebo výjevy z nejtěžšího dostihového závodu v Evropě - Velké pardubické či příjezd prvního vlaku do Pardubic roku 1845.

vilém z pernstejna
foto: MK, Vilém II. z Pernštejna

labutě

brana
foto: MK, Zelená brána - dominanta města v blízkosti Pernštýnského náměstí

kaspar
foto: MK, Jan Kašpar

lokotka
foto: MK, pocta Janu Pernerovi - příjezd 1. vlaku do Pardubic roku 1845

VP
foto: MK, dostihový závod Velká pardubická

divadlo
foto: MK, secesní budova Východočeského divadla

zamek
foto: MK, renesanční pardubický zámek, který vznikl za vlády pánů z Pernštejna na přelomu 15. a 16. století.

kajol
foto: MK, exotické zákoutí připomínající umělcovu rodnou Bangladéš

Cestou z Pernštýnského náměstí k zámku narazíte na Dům U Jonáše, kde v současné době sídlí Východočeskoá galerie. Dům u Jonáše je místem pro výstavy, komentované prohlídky probíhajících výstav, přednášky, besedy s významnými osobnostmi a setkání s umělci.

jonasl
foto: MK, Východočeská galerie - Dům U Jonáše

Od Domu U Jonáše se uličkou vlevo dostanete na předdvoří zámku a k Galerii města Pardubic. Galerie vznikla roku 2012 a zaměřuje se na tvorbu současných osobností českého výtvarného umění.

galerie
foto: MK, Galerie města Pardubic

Aktuálně v galerii probíhá výstava, výrazné osobnosti evropského umění 2. poloviny 20. století Jana Koblasy a jeho manželky ruského původu Sonii Jakuschewy, s názvem Barva – tvar – písmo (do 1. 11. 2015).
Umění dokáže sbližovat a propojovat lidi a oba tvůrci se shodně ve své práci zabývají prostředníky. U sochaře Koblasy jde o Posly a Anděly vtělené do dřevěných sochařských objektů, u malířky Jakuschewy o dopisy o plátně.
V galerii můžete obdivovat jak vystavená díla, tak krásné členité barokní prostory bývalé sýpky.

koblasa
foto: MK, autoři děl: Jan Koblasa a Sonia Jakuschewa

jakus
foto: MK, autorka díla: Sonia Jakuschewa, název:...daleko od Moskvy..., Milostné dopisy, Vzpomínky II, 2007, koláž, akryl na plátně

koblasa
foto: MK, autor děl: Jan Koblasa, soubor sochařských objektů, názvy: Jarní pták I, IV, V, III, 2014

jakus
foto: MK, autorka díla: Sonia Jakuschewa, název: Es Vedra (Chvála zapomnění), 2000, koláž, akryl na plátně

koblasa
foto: MK, autor děl: Jan Koblasa, soubor sochařských objektů, názvy: Jarní pták II, VI, V, VII, 2014

Zdroje:
www.pardubice.cz
www.gmpardubice.cz
www.wikipedie.cz

Komentáře

Chcete-li dílo komentovat, přihlašte se.

Přihlásit se
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies.