14. 11. 2015 MK

Díla jednoho z největších představitelů moderního umění jsou k vidění ve vídeňské Albertině. Sto expresivních děl pochází z největších sbírek světa. Mezi vystavené obrazy patří díla s názvy jako Výkřik, Polibek, Madona či Melancholie.

K Lesu
Edvard Munch, název: Towards the Forest II., 1915, dřevoryt

Norského malíře, Edvarda Muncha, silně ovlivnila brzká smrt jeho matky a sestry. Tyto události měly vliv na celý jeho život a dodávaly jeho obrazům pocity úzkosti a smutku. Munch zkoumal svůj psychický stav a emoce, které mu pomáhaly k vytváření jeho obrazů. V jeho díle je patrné zabývání se otázkou odcizení člověka od přírody, společnosti i od svého vlastního já a také stinnými stránkami života jako jsou osamělost, nemoc a žárlivost.

melancholie
Edvard Munch, název: Evening. Melancholy I., 1896-97, dřevoryt

Zajímavé jsou Munchovy černobílé i barevné grafické experimenty, kdy zkoušel různé druhy papíru a různé barevné varianty jednoho motivu. Vznikly tak grafiky, které se mnohdy vyskytují jen v jediném provedení.
Četné varianty můžeme také vidět u jednoho z jeho nejslavnějších děl - Výkřik. Munch se zde inspiroval vlastním zážitkem z procházky.

Výkřik
Edvard Munch, název: The Scream, 1895, litografie

„Šel jsem po cestě se dvěma přáteli - slunce zapadalo za horu nad městem a fjordem - pocítil jsem nápor smutku - nebe se náhle změnilo v krvavou červeň. Zastavil jsem se, opřel o zábradlí, smrtelně unaven - přátelé se po mně ohlédli a pokračovali dál - díval jsem se nad plápolajícími mraky na fjordem, byly jak krev a meč, a město - modročerný fjord a město - mí přátelé šli dál a já tam stál a třásl se strachy - cítil jsem jakoby velký, nekonečný výkřik šel tou nekonečnou přírodou.“
Edvard Munch

Verzi díla Výkřik a další slavná díla jsou k vidění na výstavě s názvem Láska, smrt a osamělost ve vídeňské galerii Albertina do 24. ledna 2016.

ŽÁRLIVOST
Edvard Munch, název: Jealousy II.

Zdroj:
http://www.albertina.at/de/edvard_munch
http://www.artmuseum.cz/umelec.php?art_id=611
Petr Wittlich - Edvard Munch, Praha: Odeon, 1985

Komentáře

Chcete-li dílo komentovat, přihlašte se.

Přihlásit se
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies.