22. 11. 2015 MK

Vzpomínám si na tu událost roku 2009. Jedno z nejznámějších děl - Spící, umělkyně Toyen se dostalo do aukce. Tenkrát mělo zatím vůbec nejvyšší vyvolávací cenu v historii českých aukcí výtvarného umění a stal se druhým nejdráze prodaným dílem v tuzemské aukci (prodán za 20 milionů korun). Dnes je možné plátno Spící, symbol práce Toyen, a spoustu dalších vidět v pražském Museu Kampa.

spici
Museum Kampa, autor díla: Toyen, Spící, 1937, olejomalba na plátně

Uspořádaná výstava představuje obrazy zapůjčené z mnoha významných státních i soukromých sbírek a je průřezem autorčinou tvorbou. K vidění jsou díla z poloviny dvacátých let přes surrealistické období let čtyřicátých, až po poválečnou dobu, kterou Toyen prožila v Paříži. Je zajímavé sledovat, kam se tvorba Toyen posunula. Od kresebných maleb v případě: Polykači mečů (1925, Tři tanečnice (1925) nebo Cirkus Conrado (1925) přes akvarely doplněné frotážemi (typické pro surrealistickou tvorbu) s motivem žen a květin vzniklé kolem roku 1945, k surreálným olejomalbám plných tajemných, mlhavých a nekonkrétních krajin let pozdějších, ze kterých mne nejvíc zaujala například plátna Bezesná noc (1954), Okraj dospívání (1961), Skráň noci (1954) a olejomalba kombinovaná s koláží v obraze Když zmlknou zákony (1969), kde často kontrastuje černé pozadí s šedými a modravými tóny s jasnými prvky.
Výstava Vidím, neboť je noc potrvá v Museu Kampa do 3. ledna 2016.

Toyen (21. září 1902, Praha - 9. listopadu 1980, Paříž)
Marie Čermínová, vystavující pod pseudonymuem Toyen, byla česko-francouzskou malířkou a významnou představitelkou evropského surrealismu, která většinu svého života prožila v Paříži. Celý svůj život se oblékala jako muž, stříhala si vlasy nakrátko a mluvila o své osobě v mužském rodě. Významné bylo pro ni přátelství s umělcem Jindřichem Štýrským. Stala se také členkou uměleckého svazu Děvětsil a spolku umělců Mánes a v neposledí řadě členkou surrealistické skupiny kolem Andrého Bretona a Paula Eluarda.

Komentáře

Chcete-li dílo komentovat, přihlašte se.

Přihlásit se
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies.