23. 7. 2015 MK

Francouzský sběratel Bruno Decharme obohatil Centum současného umění o více než tři sta především současných děl art brut, které shromáždil za více jak 30 let. Jeho sbírka obsahuje přibližně 3500 děl od autorů z celého světa a patří mezi nejvýznamnější tohoto typu.

Art brut, neboli syrové umění, je tvorba lidí na okraji společnosti, duševně nebo fyzicky nemocných a výtvarně nevzdělaných. Jedná se o spontánní tvorbu, vycházející z nitra tvůrců, která neslouží ke komerčním účelům. Často ji tvůrci vnímají jako autopsychoterapii. Jak sám jeden z českých tvůrců, Luboš Plný, uvádí:

"Je to pro mě taková psychoterapie, zaznamenání uplynulého času nebo snaha o to, čas nějak zastavit."

Luboš Plný
foto: Mario Del Curto, Luboš Plný, Copyright: Mario Del Curto, 2011

Ve dvou patrech galerie se můžete těšit na velmi různorodá a osobitá pojetí. Díla jsou zajímavá jak netradičním využitím materiálů, tak technikou zpracování. K vidění jsou klasické techniky kresby a malby, ale i koláže, hry s písmem a slovy, plánky, osobité deníky a objekty.

Výstavu doplňují fotografie Maria Del Curta, který ukazuje tvůrce v jejich přirozeném prostředí nebo tvůrce samotné. Mario Del Curto popisuje:

"Nejsou to žádné hvězdy, jsou to lidé, kteří žijí skromným životem. O takové lidi, zvláště umělce, se obvykle veřejnost nezajímá. Dokonce je často považuje za blázny."

August Walla
foto: MK, autor díla: Hans-Jörg Georgi

Jsem ráda, že se tato netradiční a působivá výstava mohla uskutečnit. Ocenila jsem nejen různorodost děl, tak i uvedení životních příběhů všech tvůrců. Výstavu doporučuji všem ke zhlédnutí.

Zdroje:
www.dox.cz
www.ceskatelevize.cz
www.brunodecharme.com

Komentáře

Chcete-li dílo komentovat, přihlašte se.

Přihlásit se

Tom 27. 7. 2015 00:26

Super článek.

Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies.