29. 11. 2015 MK

Grafický kabinet Národní galerie připravil náhled do symbolistní tvorby velkých světových jmen. Na jedné výstavě se sešla jména jako Auguste Renoir, Franz von Stuck, Félicien Rops, Gustav Klimt, Aubrey Beardsley, Edvard Munch a James Ensor.

Jedna z nejlepších činností v tomto pochmurném a studeném počasí je návštěva galerie. Má volba tentokrát padla na Veletržní palác, který jsem po dlouhé době opět navštívila a rozhodně nebyl mojí poslední návštěvou.
Veletržní palác umístil do svých prostorů stálou expozici Umění 20. a 21. století. Vystavených děl je tu celkově na 2000, a to různých stylů a období. Troufám si tak říct, že si zde každý najde to své.
Jen co přijdte do sálu 1. patra s mezinárodním uměním, ohromí vás velkoformátový obraz Gustava Klimta. Je vidět, že osobnost ženy byla jeho velkou inspirací. Není tomu jinak ani v Podivuhodných trvůrcích snů. Klimtovo dílo je zde ukázáno ve dvou lehkých tužkových studiích ženské postavy z let 1899 a 1902, které kreslil podle živého modelu. Ve své tvorbě zkoumal možnosti lidského těla a hledal ideální vnitřní provázanost mezi fyzickým a psychickým bytím.

klim
Gustav Klimt

Jeho současník, Edvard Munch, se ve svém díle zabýval ženou neméně. Často rozebíral otázky života a smrti, sexu a lásky. Portrét ženy s názvem - Žena s dlouhými vlasy (1896) zde můžeme vidět v grafické technice leptu. Munch měl svůj specifický svět symbolů, které jsou patrné ve více jeho dílech. Mezi jeden symbol, který zde můžeme pozorovat, jsou ženské vlasy - ženské vlasy s děsivými a mystickými vlastnostmi, které ovládají muže. Druhá grafika (suchá jehla) ukazuje pustou norskou krajinu (1908), jeho rodnou zem.

munch
Edvard Munch

Docela jiné pojetí své práce je jasně znatelné u ženských figur umělce Aubrey Vincenta Beardleye. Jako mnoho secesních umělců se tento kreslíř a ilustrátor inspiroval japonským uměním. Podíváte-li se na jeho umění, zjistíte, že se v jeho díle objevuje velké množství čisté plochy a také plošnost zobrazení. Cizí mu také není značná erotičnost. Ženskou figuru můžeme obdivovat v grafickém listu zhotoveném za pomocí techniky světlotisku (1919) či v návrhu na reklamu v technice tušové (1896).

aubrey
Aubrey Vincent Beardley

Německý malíř a grafik, Franz von Stuck, obohacuje sbírku o různé tiskařské techniky. Prohlédnout si můžete například grafiku Zápasící faunové (1889) v suché jehle, Smyslnost (1891) v leptu či Pokušení svatého Antonína (1878) v heliogravuře.

von stuck
Franz von Stuck

Podíváte-li se na dílo Jamese Ensora, jistě vás zaujme hojnost masek v jeho díle. Jeho dílo je velmi satirické s zahořklým humorem a ironií. Kromě malířského díla se intenzivně věnoval volné grafice, a jeho jedinečný styl měl významný vliv na expresionismus. K vidění je cyklus sedmi smrtelných hříchů, kde postavy představují například hříšnou Lakotu (1904, lept a suchá jehla), Pýchu (1904, lept a suchá jehla), Hněv (1904, lept a suchá jehla) a podobné.

ensor
James Ensor

Pokud jsem vás svou volbou inspirovala a chcete-li se v klidu ponořit do atmosféry obrazů, doporučuji si udělat opravdu dostatek času na projití všech expozic, což je téměř na celý den. Ono přeci jen - šest prostorných podlaží je prostě šest podlaží...
Druhý díl samotné výstavy Podivuhodní tvůrci snů je ve Veletržním paláci do 31.01.2016.

Zdroje:
ngprague.cz
artmuseum.cz
wikipedie.cz

Komentáře

Chcete-li dílo komentovat, přihlašte se.

Přihlásit se
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies.