13. 12. 2015 MK

Retrospektivní výstavu Květy Pacovské s názvem Maximum Contrast otevřela Galerie hlavního města Prahy. V prostorách Ústřední knihovny je k vidění do 27. března 2016 její populární knižní tvorba, papírové i kovové objekty, koláže, malba, kresba a umělecká grafika.

Mnohým z vás, vysloví-li se jméno Květa Pacovská, se vybaví především knižní tvorba pro děti. Probíhající výstava Květy Pacovské, která je ve světě známější než doma, však ukazuje daleko širší rozsah autorčina díla. Umělkyně často pracuje se základními barvami a její tvorba je plná geometrie a minimalismu. V jejím díle je znatelné manželství s umělcem Milanem Grygarem, se kterým se vzájemně ovlivňovali.

Květa Pacovská (1928)
Květa Pacovská je zejména ilustrátorkou, malířkou, typografkou a sochařkou. Vystudovala Vysoko školu uměleckoprůmyslovou v ateliéru kubistického umělce Emila Filly. Od šedesátých let tvoří experimentální autorské knihy, kterým se dostalo celosvětové uznání. Za originální pojetí knih si vysloužila více jak čtyřicet prestižních zahraničních ocenění. Svá díla vystavovala například v Japonsku, Francii, Číně, Velké Británii a jsou zastoupena v mnoha významných sbírkách.

1
Foto © Galerie hlavního města Prahy

2
Foto © Galerie hlavního města Prahy

Zdroje:
ghmp.cz
wikipedie.cz
ceskatelevze.cz

Komentáře

Chcete-li dílo komentovat, přihlašte se.

Přihlásit se
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies.