21. 8. 2015 MK

Výstava s názvem Otisk hlavy představuje umělcovy nejnovější obrazy. Umělcův přístup je velice osobní - ukazuje především pohled na sebe samotného.

Ondřej Maleček se ve své tvorbě inspiruje uplynulým romantismem a podobně jako romantismus kombinuje téma přírody s člověkem. Malečkovy obrazy ukazují hlavně krajinu vnitřní, ale i vnější. Mnoho z toho co namaloval značí pohled na sebe samotného a jeho plátna jsou jakýmsi osobitým deníkem. Maleček zachycuje myšlenkové pochody, které se dějí v jeho nitru. Umělec vysvětluje:

"Zajímají mě změny obličeje v různých životních situacích."

Pro jeho malbu jsou typické neklidné mlhavé krajiny, hra světla a stínu, expresivní tahy stětce a prorývání barevných vrstev.

Ptačí muž kytky

foto:MK, autor díla: Ondřej Maleček - Ptačí muž, 2015, Pivoňka, růže, artyčok, kopřiva, 2015

Ptačí muž detail kytky detail
detail

Řada obrazů s názvem Ptačí můž jsou například metaforou člověka ve společnosti. Umělec přiznává, že ptačím mužem je v podstatě on sám. Malečkova velká záliba v romantické literatuře nás vede až k jeho oblíbenci Karlu H. Máchovi, který si vedl částečně šifrované deníky. Možná tak právě po jeho vzoru vznikala některá z Malečkových děl.

hlava oko
foto: MK, autor díla: Ondřej Maleček- Hlava, 2014, Kozel, 2015 - detail

Výstavu je možné navštívit do 6. září v pražské Novoměstské radnici.

Zdroje:
www.nrpraha.cz
www.artlist.cz
www.ceskatelevize.cz

Komentáře

Chcete-li dílo komentovat, přihlašte se.

Přihlásit se
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies.