31. 8. 2015 MK

Ve spolupráci Archivu výtvarného umění a Terryho ponožek byla v Centru současného umění k vidění výstava filmových plakátů a knižních obálek, které vznikaly koncem padesátých let do roku 1989.

Vystaveno bylo na 200 knižních obálek a 80 plakátů významných grafiků, kteří se věnovali oběma oblastem, a to zejména kvůli mnohým společným prvkům. Pod vystavenými díly byli například podepsáni autoři: Zdeněk Ziegler, Karel Teissig, Adolf Born, Milan Grygar, Josef Flejšar, JIří Šalamoun a další.

Důležitým bodem těchto grafiků byla mezinárodní výstava EXPO 58 konající se po válce v Bruselu. Mnohým tak umožnila poprvé vycestovat do zahraničí, kde se seznámili s moderními výtvarnými trendy a s umělci ze západní Evropy.

I přes všechny úspěchy, která grafická tvorba měla, nemohli někteří svá díla té doby vystavovat či prodávat. Jediným oborem, kde se grafici mohli svobodněji projevit byla užitá grafika. Užitá grafika nebyla státem tak přísně kontrolována a cenzurována.

Vznikala tak velmi originální díla, mnoho vynikajících hravých návrhů, mistrovská typografie a surrealistické koláže. Díky tomu se výlepové plakátové plochy a výlohy knihkupectví stávaly spíše pouličními galeriemi představující jiné výtvarné směry, než byl oficiální socialistický realismus.


levl
foto: MK, knižní obálka, autor obálky: Karel Teissig


kolečka

foto: MK, knižní obálka, autor obálky: Milan Grygar


vykladni1
foto: MK, autor obálek: Jiří Balcar

vykladni2
foto: MK, autor obálek: Karel Vaca

plakat
foto: MK, filmový plakát, autor plakátu: Jaroslav Sůra,1972, 42x30 cm

plakat2
foto: MK, filmový plakát, autor plakátu: Jaroslav Sůra,1973, 42x30 cm

svoboda
foto: MK, knižní obálka, autor obálky: Adolf Born

dva ve stepi
foto: MK, knižní obálka, autor obálky: Jiří Svoboda

faust
foto: MK, knižní obálka, autor obálky: Jiří Šalamoun

pohled1
foto: MK

pohled2
foto: MK

sníh
foto: MK, knižní obálka, autor obálky: Zbyněk Sekal

je leto
foto: MK, knižní obálka, autor obálky: Jiří Balcar

Zdroje:
www.dox.cz
www.terryhoponozky.cz

Komentáře

Chcete-li dílo komentovat, přihlašte se.

Přihlásit se
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies.