30. 9. 2015 MK

Výstava proběhlá v Konírně paláce Kinských v Praze a uvedla výběr z děl současné japonské kaligrafické tvorby vzniklé ze soutěže ve spolupráci Asociace pro mezinárodní rozvoj kaligrafické kultury v Tokiu s hlavními japonskými celostátními deníky.

K vidění bylo šedesát děl vybraných mistrů, kteří svá díla speciálně vytvořili pro výstavu v Národní galerii. Prostor dostává tradičnější i avantgardní tvorba a tak si diváci mohli prohlédnou klasické ztvárnění písma na papíře, ale také malované na hedvábí a vyřezané do dřeva.

„Vedle klasické kaligrafie čínských znaků kandži, psaného japonského slabičného písma kana a pečetního písma tenšo se současná kaligrafická tvorba zaměřuje také na citace moderní poezie kindaišibunšo, transkripci kaligrafických tahů řezaných do dřeva kokudži, na velké solitérní znaky daidžišo nebo na nekonformní styly avantgardní kaligrafie zen’ei šo či bokušó.
V současné kaligrafii se tak uplatňuje nejen její tradičně estetická, ale i výrazná emocionální stránka,“ uváděla k celé výstavě kurátorka Jana Ryndová a dodala také, že dosáhnout mistrovství v kaligrafii je záležitostí celého těla a celého ducha.

Svůj původ má kaligrafie v Číně, kde se znakové písmo zrodilo a za svůj více než tisíciletý vývoj se japonská kaligrafie vyvinula k širokým výrazovým možnostem.1
autor díla: Tomizawa Sagetsu


2 3

autoři děl: Sakuramoto Futoshi, Suzuki Kyosen


4
autor díla: Koyama Horai

5
autor díla: Usuda Tosen

6
autor díla: Okamura Gyokuran

7
autor díla: Yamaguchi Ryoshin
Zdroje:
www.ngprague.cz
www.mkcr.cz
www.rozhlas.cz

Komentáře

Chcete-li dílo komentovat, přihlašte se.

Přihlásit se
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies.